Your Councillors
North East Derbyshire District Council's Councillors, or as they are often called 'Members', are elected by local people to decide how the council should carry out its various activities. They represent public interest as well as individuals living within the ward in which he or she has been elected to serve a four year term of office. The next elections for people to choose who their Councillors should be will take place in May 2027.
Councillors have regular contact with the general public through Council meetings, telephone calls or surgeries. Surgeries provide an opportunity for any ward resident to go and talk their Councillor face to face and these take place on a regular basis.
Councillors are not paid a salary for their work, but they do receive allowances. By law, all members of the Council are required to complete a declaration of interest form, the details of which are published annually.
To find your councillor please use the below links:
-
Councillor Frank Adlington-StringerWingerworth
Green Party
Vice Chair of Environment Scrutiny Committee
-
Councillor Pat AntcliffWingerworth
Conservative
-
Councillor Neil BakerWingerworth
Conservative
-
Councillor Nigel BarkerNorth Wingfield Central
Labour
Leader of the Council & Portfolio Holder for Strategic Leadership & Finance
-
Councillor Jayne BarryNorth Wingfield Central
Labour
Portfolio Holder for Growth & Assets
-
Councillor Graham Baxter MBEDronfield North
Labour
-
Councillor Richard BeechEckington North
Labour
-
Councillor Joseph BirkinSutton
Labour
Portfolio Holder for Council Services
-
Councillor David CheethamDronfield South
Labour
Vice Chair of Audit Committee
-
Councillor Kathy CleggEckington South and Renishaw
Labour
-
Councillor Stephen CloughKillamarsh West
Conservative
Vice Chair of Business Scrutiny Committee
-
Councillor Andrew CooperPilsley and Morton
Independent
-
Councillor Suzy CornwellHolmewood and Heath
Labour
Chair of Business Scrutiny Committee
-
Councillor Charlotte CupitShirland
Conservative
Deputy Leader of the Conservative Group
-
Councillor Alex DaleUnstone
Conservative
Leader of the Conservative Group
-
Councillor Lilian DeightonGosforth Valley
Conservative
-
Councillor Michael DurrantGrassmoor
Labour
Vice Chair of Communities Scrutiny Committee
-
Councillor Peter ElliottBrampton and Walton
Conservative
-
Councillor Michelle EmmensGosforth Valley
Conservative
-
Councillor Stuart FawcettEckington South and Renishaw
Labour
Chair of Communities Scrutiny Committee
-
Councillor Clive FletcherKillamarsh West
Labour
-
Councillor Mark FosterCoal Aston
Conservative
-
Councillor Christine GareEckington North
Labour
-
Councillor Kevin GillottPilsley and Morton
Labour
Chair of Standards Committee
-
Councillor David HancockTupton
Liberal Democrats
-
Councillor Lee HartshorneGrassmoor
Labour
Chair of Planning Committee
-
Councillor Daniel HiggonPilsley and Morton
Labour
Vice Chair of General Licensing Committee
-
Councillor Pam JonesBarlow and Holmesfield
Conservative
-
Councillor William JonesDronfield South
Conservative
-
Councillor Pat KerrySutton
Labour
Deputy Leader of The Council & Portfolio Holder for Strategic Leadership & Finance
-
Councillor Carol LaceyKillamarsh West
Labour
Chair of General Licensing Committee
-
Councillor Tony LaceyKillamarsh East
Labour
Vice Chair of Planning Committee
-
Councillor Heather LiggettShirland
Conservative
Vice Chair of Services Scrutiny Committee
-
Councillor Gerry MorleyClay Cross North
Labour
Vice Chair of The Council
-
Councillor Nicki MorleyClay Cross North
Labour
-
Councillor Fran PetersenClay Cross South
Labour
-
Councillor Stephen PickeringEckington South and Renishaw
Labour
Portfolio Holder for Environment & Place
-
Councillor Stephen ReedKillamarsh East
Conservative
-
Councillor Carolyn RenwickRidgeway and Marsh Lane
Conservative
-
Councillor Michael RoeShirland
Conservative
-
Councillor Kathy RouseClay Cross North
Labour
Portfolio Holder for Health & Leisure
-
Councillor Ross ShipmanTupton
Liberal Democrats
-
Councillor Derrick SkinnerClay Cross South
Labour
-
Councillor Christine SmithDronfield North
Labour
Chair of Audit Committee
-
Councillor Caroline SmithDronfield South
Labour
Chair of Environment Scrutiny Committee
-
Councillor Mick SmithNorth Wingfield Central
Labour
Chair of Services Scrutiny Committee
-
Councillor Richard SpoonerCoal Aston
Conservative
-
Councillor Lee StoneHolmewood and Heath
Labour
-
Councillor Kevin TaitDronfield Woodhouse
Conservative
-
Councillor Martin E Thacker MBE JPBrampton and Walton
Conservative
Chair of The Council
-
Councillor Richard WeltonGosforth Valley
Conservative
-
Councillor Helen WetherallAshover
Independent
Vice Chair of Standards Committee
-
Councillor Pam WindleyTupton
Liberal Democrats